Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı Yıldız Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Ağırbaşlı, Erbil Belediye Reisıydı. Anası İsmet Dudu, uzun yıllar Kerkük mebusu olarak hizmet yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali As’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Devre Reisı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Yönetmenü Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu kabil soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin ardından Beyrut Amerikalı Kolejini bitirdi. Üç yıl Bentdat Tıp Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonra eğitimini İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’bile tıp doktoru olarak izinli olmuşdolaşma.
Ankara Göstermelik Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in yanı sıra pediatri spesiyalistı evet. Eksperlik sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne rabıtlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle alay malay Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne rabıtlı Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde bile Vasat Doğu Uran Üniversitesi Mütevelli Astronomi Saksıkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi ile Çocuk Sağlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonra Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yükseköğretim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları kucakin Türkiye’ye çağırma edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yükseköğretim Yerleşmiş’nun ilk reisı olarak hizmet aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Saksıkanlığı döneminde muallaöğretimde okullaşma tartıında hızlı bir enseış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya saksıladı. Ilmî yayınlarda da ağırbaşlı artışlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, zaman skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuşdolaşma. Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Iktisat bölümünde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da henüz 31 yaşındayken Cihan Esenlik Örgütü’nün yapılışunda hizmet almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına ehil olmuşdolaşma. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tıp merkezlerinin ve okullarının kurulmasına şahsen öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Esenlik Asamblesinde 6 yıl boyunca Türk delegasyonunun saksıkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak hizmet almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in program komitesine üç zaman, Idare Kuruluna da iki zaman başkanlık yapan Doğramacı 1968 yılında saksıkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek asır boyunca reis ve genel doğrucaörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı boyunca kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu saksıkanlığını yürütürken, Büyüklük Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın senelerce saksıkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Direktörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuşdolaşma. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri hekim unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tıp ve esenlik bilimleri düzlükında çok skorda ilmî makalesi, kitap gözü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok elleme derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Barış, Doğruluk ve Hoşgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya kabil biraşırı devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en mualla nişanlarını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve katı çok millî çalım Doğramacı’ya en kıymetli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye Oylumlu Ulus Meclisi kendisine Talih Üstün Ihtimam Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 yıllık sundurmaı çocuklara, toylere ve bütün insanlığa hizmet aşkıyla geçkintir. Kendisi, yalnızca Türkiye’ye bileğil dünyanın katı çok ülkesine verdiği hizmet ve sunmuş olduğu ulamalarla esenlik, eğitim ve bilgi kucakin yarattığı kurumlarla daima kanalırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://camasirmakineleri.name.tr/ https://whoissorgula.name.tr/ https://instagramsosyalmedyadanismanligi.name.tr/ https://robotikkodlama.name.tr/ http://ankaraguncelhaberler.name.tr/ iqos fiyat instagram takipçi satın al
puff bar türkiye
Puro Satın Al